Site Overlay

IV Konferencja Młodzieży Gorzów Wlkp. 2016

IV  Konferencja Młodzieży Gorzów Wlkp. – 2016
,,Wakacje bez zagrożeń” – już za nami !!!

Organizatorem jak co roku była Pani Grażyna Wojciechowska
Prezes Fundacji Czysta Woda, Niezależna Radna Rady Miasta Gorzowa Wlkp.

HONOROWYM  PATRONATEM

naszą Konferencję objęli

Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp., Pan Jacek Wójcicki,
Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak,
którego reprezentował Dyrektor Biura Wojewody Pan Waldemar Gredka.

Jak co roku data naszego spotkania to ostatnie tygodnie czerwca, w tym roku spotkaliśmy się 16 czerwca w CEA  Filharmonia  Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz 10.
W tegorocznej Konferencji wzięło udział około  600 uczniów i nauczycieli Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych.
Konferencję tradycyjnie jak co roku otworzył teledysk w wykonaniu Zespołu Muzycznego Paradox 21 z Zespołu Szkół nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wlkp.
Po wspaniałym  zaprezentowaniu się wokalno-instrumentalnym zespołu muzycznego ,,ELEKTROGITARY’’ z Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp., uroczyście  powitała zaproszonych gości i uczestników Grażyna Wojciechowska, Dyrektor Biura Wojewody Waldemar Gredka oraz  Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, który
z nutką żalu powiedział ,,zazdroszczę wam, że to już nie są moje wakacje”.
Wiktoria Augustyniak uczennica Gimnazjum nr 9, mówiła słowa z  listu byłej  narkomanki Soni do Marka Kotańskiego  z książki Marka Kotańskiego ,,Sprzedałem się ludziom’’, która zapytała ,,Panie Marku czy będę żyła”?
Daniel Kopiec uczeń IV LO w Gorzowie Wlkp., powiedział słowa wielkiego psychologa  Marka  Kotańskiego  z książki ,,Ty zaraziłeś ich narkomanią,
,, Człowiek, który cierpi, nie mówi już nic, albo prawie nic, a na pewno nie krzyczy”.
Słowa te mogą być przesłaniem dla wszystkich, którzy są wśród nas cierpią  i potrzebują pomocy, których omijamy.
Paweł Gancarz  student PWSZ w Gorzowie Wlkp. zagrał na organach piosenkę swojego autorstwa pt. ,,Wolność’’.
Tegoroczni zaproszeni prelegenci, w sposób fachowy i dostępny dla młodzieży przedstawili jak poradzić sobie z zagrożeniami współczesnego świata, które mogą spotykać młodzież  podczas wakacji.
Pani Teresa Borucka – Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., przedstawiła przestępczość nieletnich i młodocianych w okręgu gorzowskim, obrazowo przedkładając zgromadzonej młodzieży konsekwencje popełnionych przestępstw, których dopuszcza się młodzież.
Pan doktor Mariusz Król – lekarz medycyny z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, podał zebranej młodzieży obraz pacjentów oraz przedstawił konsekwencje zdrowotne, jakie ponieśli ich rówieśnicy po wzięciu narkotyków i dopalaczy.
Pani dr Anita Kucharska – Dziedzic wykładowczyni Uniwersytetu Zielonogórskiego, Prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet ,,Baba’’ i tegoroczna laureatka Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta poruszyła temat stalking’u, który dosięga ludzi młodych. Doradzała jak sobie radzić w takich przypadkach. Zaakcentowała wagę podejmowanych przez młodzież decyzji i myślenia w sytuacjach szczególnych m.in. podczas wakacyjnego letniego wypoczynku.
Pan mgr Emil Błaszkowski – konsultant w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym przedstawił problem prostytucji nieletnich w cyberprzestrzeni, świecie który jest dla ludzi młodych czymś naturalnym z którego korzystają na co dzień.
Pan nadkom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej  Policji zaprezentował zagrożenia wynikające ze świata wirtualnego oraz uzależnień. Przedstawił również jak się ustrzec przed tego typu zagrożeniami.
Po krótkim filmie  z udziałem Michała Kopca młodego gorzowianina, który uległ ciężkiemu wypadkowi podczas wykonywania obowiązków pracy ratownika, Pan doktor Tomasz Grzechnik – lek. med. Ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.,  wraz z doktorem Panem Jerzym Dubielem lekarzem neurochirurgiem z Oddziału Neurochirurgii na przykładach pacjentów hospitalizowanych   na swoich oddziałach przestrzegali przed nierozważnym korzystaniem
z uciech lata, wyjazdów nad jeziora, szczególnie akcentując skoki do wody w miejscach nieznanych, które skutkują złamaniem kręgosłupa i trwałym kalectwem na całe życie.
To właśnie doktor Tomasz Dubiel uratował rdzeń kręgowy poszkodowanego Michała Kopca !!!
Michał dzięki ,,złotym” rękom doktora z porażenia czterokończynowego odzyskał
100 % sprawność rąk i 65 % sprawności nóg.
Michał Kopiec to właśnie nasz bohater, który dzięki swojej wytrwałości i ciężkiej pracy podczas rehabilitacji osiągnął wielki sukces.
Prelekcję dotyczącą dbania o zdrowie i dobrą formę fizyczną i psychiczną przedstawiła prof. Pani Alicja Chybicka – Poseł na Sejm RP, Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Po zakończeniu prezentacji Pani Profesor, Prezes Fundacji Czysta Woda Pani Grażyna Wojciechowska wraz z darczyńcami przekazała 55 calowy telewizor ufundowany przez firmę TPV Displays Polska ,który wręczyła w imieniu firmy Pani Anna Zarzycka – Łubian natomiast Xbox wręczył Pan Marcin Jezierski przedstawiciel firmy Media Expert
w Gorzowie Wlkp.
Dary zostały przekazane dla dzieci leczonych onkologicznie w ,,Przylądku Nadziei’’ we Wrocławiu do zorganizowania i wyposażenia ,, ŚWIETLICY GORZOWSKIEJ”.
Jak co roku zaszczycił swoją obecnością naszą Konferencję Pan Detektyw Krzysztof Rutowski, który był witany przez młodzież wielkimi owacjami. W tym roku przedstawił  jakie  zagrożenia terrorystyczne mogą nastąpić w Polsce i na świecie nie tylko ze strony Państwa Islamskiego. Przekazał również informację jak zachować się na wypadek ataku terrorystycznego.
Pan dr Piotr Grochowski – Prodziekan AWF Gorzów Wlkp., Instruktor Pierwszej Pomocy Przedmedycznej teoretycznie uczył ze sceny udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W FOYER  Filharmonii Gorzowskiej studenci ratownictwa udzielali  praktycznych porad dla wszystkich uczestników konferencji.

Z miłym wakacyjnym akcentem Natalia Ślizowska projektantka mody z Lipek Wielkich zaprezentowała pokaz kolekcji letniej w wykonaniu uczniów z ZS Elektrycznych, Ekonomicznych, AWF Gorzów Wlkp. oraz z Gimnazjum nr 20 w Gorzowie Wlkp.
Pokaz  mody uświetniła swoim wokalnym talentem gorzowska piosenkarka KOY i tancerki
z  Zespołu Tanecznego MIRAGE.
Grupa taneczna ,, ZUMBA FITNESS’’ wraz z Instruktor i  Anną Patykiewicz radośnie zakończyły IV KONFERENCJE MŁODZIEŻY.

Serdecznie dziękując informujemy, że współpartnerami tegorocznej Konferencji Młodzieży byli :
Lubuski Urząd Wojewódzki, Lubuski Kurator Oświaty, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp., Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp., Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., Wojewódzka
i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp., Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., CEA Filharmonia Gorzowska, Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp., Przemysław Janus BEAUTY CENTER, Beata Tomaszewska z firmy FM WORD POLSKA, Magdalena Balińska z TCHIBO w Nova Park, Natalia Ślizowska  projektantka mody oraz Anna Jankowska opiekun medyczny konferencji.
Patronat medialny nad  Konferencją objęła TVP 3 Gorzów Wlkp., Telewizja Gorzowska TELETOP, Radio PLUS, Radio ZACHÓD, Radio Gorzów.
Stoiska bogate w materiały promujące zdrowie i zdrowy styl życia przedstawili:
– Centrum Rehabilitacyjno – Sportowe ,, Słowianka” Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.,
–  Wojewódzka i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp.,
–  Koło Łowieckie ,,Dzik’’,
–  Liceum Plastyczne w Gorzowie Wlkp.,
–  Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej AWF w Gorzowie Wlkp.,
–  Zespół Szkól nr 12 im. Jana III Sobieskiego w Gorzowie Wlkp.,
–  Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego  w Gorzowie Wlkp.
Po zakończeniu Konferencji na parkingu Filharmonii zebrana młodzież mogła zobaczyć pokaz pojazdów specjalistycznych z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
Wszystkim przyjaciołom, darczyńcom i prelegentom serdecznie dziękujemy!
Szczególne podziękowania dla Pani mgr inż. Zuzanny Kuźmińskiej
i wolontariuszy z uczniowskiego WOLONTARIATU  ZESPOŁU  SZKÓŁ  ELEKTRYCZNYCH W GORZOWIE WLKP., jak również dla mgr Wojciecha Woźniaka – asystenta Prezesa Fundacji Czysta Woda za ogromny wkład pracy
w organizację Konferencji .

Młodzieży życzymy wspaniałych , radosnych i bezpiecznych
wakacji 2016 !!!

Galerię zdjęć z całej konferencji  można oglądać tutaj.

Skip to content