W poniedziałek, na kilka dni przez rozpoczęciem wakacji, odbyła się IX Konferencja Młodzieży Bezpieczne wakacje. Spotkanie było okazją, by zaprezentować młodym ludziom w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie letniego wypoczynku. Prezes fundacji Czysta woda Grażyna Wojciechowska po raz dziewiąty zaprosiła do udziału przedstawicieli służb mundurowych: policji, straży pożarnej, służby więziennej oraz lekarzy specjalistów, wykładowców akademickich, pedagogów i psychologów.
Celem spotkania jest uświadomienie młodzieży, z jakimi sytuacjami mogą mieć do czynienia w czasie letniego wypoczynku i przygotowanie do odpowiedniej reakcji. Wszystko po to, by po wakacjach wszyscy wrócili do domów i szkół cali i zdrowi – przekonywała Grażyna Wojciechowska.
Tegoroczną konferencję rozpoczął dynamiczny pokaz sprzętu służb ratowniczych. Na placu Sztuki przed filharmonią zainscenizowano wypadek samochodowy z dwiema osobami poszkodowanymi. Wymagana była interwencja strażaków, policji i ratowników medycznych.
Część wykładową konferencji zainaugurował występ Julii Bury, stypendystki artystycznej Prezydenta Miasta, a zgromadzoną młodzież przywitał prezydent Jacek Wójcicki.
Cieszę się, że po wielu miesiącach przerwy spotykamy się „twarzą w twarz”. Życzę Wam, by nadchodzące wakacje dały wytchnienie i radość. Niech pozwolą Wam spokojnie wrócić do szkolnej normalności – podkreślił prezydent.
Zaapelował, by w czasie letniego wypoczynku nie zapominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. W podobnym tonie życzenia młodzieży złożył przewodniczący gorzowskiej Rady Miasta Jan Kaczanowski, a przy okazji pogratulował organizatorce pomysłu i konsekwencji w realizacji celu, jakim jest bezpieczeństwo najmłodszych.
Podczas spotkania, wśród zaproszonych gości obecni byli również wiceprezydent miasta Małgorzata Domagała, skarbnik miasta Agnieszka Kaczmarek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz, prezes CRS Słowianka, dyrektorzy szkół, nauczyciele.
Młodzież podczas spotkania miała okazję wysłuchać wykładu dr Tomasza Ozorowskiego – mikrobiologa i Olgi Pazdan – lekarza psychiatry z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. O uzależnianiach opowiadała Karolina Gaweł, szefowa szpitalnej apteki i Piotr Wiśniewski, szkolny pedagog z I LO. Wykładowcy Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie dr Piotr Grochowski dr hab. Piotr Żurek opowiedzieli i zaprezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy, a psychoterapeuta Krzytof Łowigus mówił na temat wpływu pandemii na zdrowie psychiczne.
Wystąpienia były przeplatane niespodziankami muzycznymi. Wystąpili m.in. Marek Konarski, stypendysta artystyczny Prezydenta Miasta i zespoły muzyczne z poszczególnych szkół.
W holu filharmonii młodzież miała okazję zapoznać się z materiałami promocyjnymi współorganizatorów spotkania: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Akademii Wychowania Fizycznej, firmy Silcare (jednego ze sponsorów wydarzenia) oraz CSR „Słowianka” oraz Urzędu Miasta. Podczas spotkania prezentowane były również prace projektantki mody Natalii Ślizowskiej.
Foto: Zbigniew Wójcik – BOLERO