,,Ocalić od zapomnienia’’ – integracyjne warsztaty międzypokoleniowe 2018

Kolejna lekcja „Żywej historii”.

Tradycje mają to do siebie, że mimo ich przewidywalności za każdym razem czerpiemy z ich kultywowania nowe pokłady radości i satysfakcji. Takie kryterium spełnił też tegoroczny, trzeci już wyjazd Pionierów Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Dzieci Wojny do Ośrodka Wypoczynkowego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w miejscowości Długie, organizowanego przez ww. stowarzyszenie i Fundację Czysta Woda.

Międzypokoleniowe spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” z okazji 100 – Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskie i 79 rocznicy wybuch II Wojny Światowej. Zwyczajowo naszym seniorom podczas czterodniowego pobytu towarzyszyła liczna reprezentacja wolontariuszy z gorzowskich szkół (Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół  Ekonomicznych i II LO), których zadaniem była pomoc Pionierom i troska o to, by zapewnić im możliwie komfortowe warunki do odpoczynku i integracji.

W tym roku program wyjazdu był dosyć napięty, ale możemy z zadowoleniem powiedzieć, że został wykonany w stu procentach, a nawet z nawiązką, dzięki zaangażowaniu i energii włożonej w realizację w równym stopniu przez organizatorów, wolontariuszy i seniorów.

Wspólny czas rozpoczął się dla nas 24 września rano, kiedy przywitani zostaliśmy pod urzędem miasta przez pana prezydenta Jacka Wójcickiego, który w ciepłych słowach wyraził nadzieję, że wyjazd ten okaże się wartościowym doświadczeniem. Po dotarciu na miejsce i obiedzie spotkanie oficjalnie rozpoczęła pani Grażyna Wojciechowska, prezes Fundacji Czysta Woda i Niezależna Radna Miasta Gorzowa Wlkp., zaś prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, pan Augustyn Wiernicki, w swoim wystąpieniu przypomniał, w jaki sposób potoczyła się historia naszego kraju, a także naszego rodzinnego miasta. Historia ta jest wątkiem, wokół którego osnuto cały projekt. Wysłuchanie prelekcji pana Wiernickiego obudziło w nas refleksje na temat niepodległości i patriotyzmu, także lokalnego, była momentem skupienia nad wartościami, jakimi się w życiu kierujemy.

Tego samego dnia wzięliśmy udział we wspólnym, międzypokoleniowym śpiewaniu patriotycznych pieśni. Akompaniowali nam nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego: najpierw mogliśmy usłyszeć, jak utwory żołnierskie interpretują młodzi uczniowie tej placówki, później do śpiewania włączyli się wszyscy obecni – jak na dłoni widać było, że pionierom przypomnienie tych pieśni sprawiło niemałą przyjemność. Z radością obserwowaliśmy wzruszenie Pionierów podczas wspólnego muzykowania.

                Drugi dzień rozpoczęliśmy, jak co roku, śniadaniem w towarzystwie reprezentantów władz miasta: Prezydenta Miasta Jacka Wójcickiego, Przewodniczącego Rady Miasta Sebastiana Pieńkowskiego, przedstawicielek Wydziału Spraw Społecznych i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta oraz Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, a także dyrektorów szkół. Zaproszeni goście zostali przywitani przez panią Grażynę Wojciechowską, a w swoich wypowiedziach wyrazili ogrom sympatii do projektu i zapewnili nas, że jest on dla nich istotnym przedsięwzięciem, bowiem płyną z niego wielowymiarowe korzyści, zarówno w wymiarze społecznym, jak i edukacyjnym.

Po śniadaniu przyszedł czas na intensywną pracę warsztatową. Pani Monika Józwa poprowadziła teoretyczne zajęcia na temat wolontariatu. Dowiedzieliśmy się, jaką postawę powinien prezentować dobry wolontariusz oraz jakie są jego prawa i obowiązki. Skupiliśmy się także na aspekcie wiekowym wolontariuszy, podkreślając jak istotne są działania charytatywne, w których udział biorą seniorzy.

Pani Monika Sułkowska zorganizowała warsztaty, zachęcając nas do przemyślenia kwestii różnic między sposobem myślenia młodzieży i osób starszych, odnalezienia ich źródeł oraz do dyskusji nad tym, czy różnice te stanowią problem. W drugiej części zajęć podjęliśmy temat społeczeństwa obywatelskiego i działań, jakie możemy podjąć na rzecz poprawy jego dobrobytu. Istotne było dla nas także zagadnienie miejsca seniorów w nowoczesnym społeczeństwie. Po zajęciach praktycznych i dyskusji odbyła się projekcja archiwalnego filmu dokumentalnego pana Wójcika na temat biegu z Gorzowa na Monte Cassino w latach 90.

Po przerwie na obiad i podsumowaniu warsztatów obejrzeliśmy film autorstwa naszego fotoreportera, pana Zbigniewa Wójcika, stanowiącego dokumentację przebiegu ubiegłorocznego wyjazdu, zawierającego między innymi nagrania wspomnień naszych pionierów, Tego wieczoru prezesi obu organizacji będących wykonawcami projektu, pani Wojciechowska i pan Wiernicki, złożyli na ręce obecnych pisemne podziękowania za czynny udział w jego realizacji, wieńcząc tym samym drugi dzień spotkania.

Następny poranek spędziliśmy na rozmowach, podczas których ponownie mogliśmy posłuchać pana Wiernickiego i jego wykładu na temat patriotyzmu. Obejrzeliśmy też dokument pani Małgorzaty Wrześniak na temat pożaru gorzowskiej katedry oraz film dokumentalny na temat dziejów Gorzowa pod koniec wojny oraz tuż po niej.

Popołudnie upłynęło nam pod znakiem odpoczynku i aktywnie spędzonego wspólnego czasu: wolontariusze wzięli udział w spływie na jeziorze Lipie oraz wypróbowali swoje umiejętności wspinaczki, starsi uczestnicy zaś mieli okazję do spacerów i relaksu w gronie rówieśników. Dzień zakończyliśmy wspólną zabawą przy ognisku i muzyce, podczas której bariery wiekowe między młodzieżą a seniorami zdawały się nie istnieć. Pogoda ducha i świetna kondycja wszystkich obecnych sprawiła, że ostatni dzień wyjazdu przyszedł szybciej, niż myśleliśmy. Pozytywna atmosfera utrzymywała się w naszym gronie do ostatnich wspólnych chwil

Słynny już ze swojej charyzmy pan Stanisław Samociak z organizacji „Dzieci wojny” po raz kolejny zaprezentował nam swoje artystyczne zacięcie, recytując ulubione wiersze, potem zaś w pobliskiej kaplicy dla chętnych odbyła się msza. W końcu przyszedł czas na przygotowania do opuszczenia ośrodka i po sprawnym zebraniu bagaży udaliśmy się w podróż powrotną na podsumowujące spotkanie w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

                Przywitani przez gospodarza, pana prezydenta Wójcickiego, przystąpiliśmy do podsumowania tegorocznego wyjazdu. Swoje wrażenia mieli okazję przedstawić pan Lech Serpina, były dyrektor Szkoły Muzycznej im. W.J.Ciesielskiego, pan Stanisław Jodko, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych oraz przedstawiciel wolontariuszy. Pani Wojciechowska ponownie zdecydowała się podziękować wszystkim obecnym i zapowiedziała swoje starania w kierunku kontynuacji działań na rzecz seniorów. Poczynione zostały także inne plany: wszyscy obecni zostali zaproszeni na przyszłoroczne obchody urodzin najstarszego z pionierów, pana Tadeusza Stodolniaka, który może poszczycić się już teraz osiągnięciem pięknego wieku –  99 lat! Spędziliśmy wspólnie jeszcze kilka pełnych refleksji chwil nad filiżankami kawy, po czym nadszedł czas pożegnania i rozstaliśmy się, przepełnieni pozytywną energią i z poczuciem dobrze wypełnionego zadania.

 Z roku na rok wspólne wyjazdy sprawiają nam wszystkim coraz większą przyjemność, w miarę wzajemnego poznawania się. Wolontariusze uczą się, czego oczekują od nich seniorzy, seniorzy zaś czują satysfakcję z pełnienia roli osób przekazujących swoje doświadczenia, a także z tego, że ktoś o nich pamięta i stara się nimi opiekować. Miejmy nadzieję, że siła, która pcha nas do działania na rzecz ochrony historii i jej świadków będzie w nas żywa jeszcze przez długi czas, a organizatorom, pionierom i dzieciom wojny życzymy zdrowia – by przez następne lata pozostawali w dobrej kondycji. Są przecież nam, młodym, bardzo potrzebni!

Foto: Zbigniew Wójcik

Jedna odpowiedź do “,,Ocalić od zapomnienia’’ – integracyjne warsztaty międzypokoleniowe 2018”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility