Site Overlay

VII Gorzowskie Zaduszki

Można odejść na zawsze, by stale być blisko.
(Jan Twardowski)

Rok temu zastanawialiśmy się z Panią Grażyną Wojciechowską, komu będą poświęcone kolejne Zaduszki. Nie było wątpliwości… Radnym miasta Gorzowa Wlkp. – tym radnym, którzy odeszli do wieczności. Nikt nie przewidział, że to będą Zaduszki poświęcone jednej osobie. Tej, która była ich pomysłodawczynią i organizatorką. Tej, z której inicjatywy od siedmiu lat w gorzowskim teatrze odbywają się Zaduszki oraz Jej Świętej Pamięci…
Wydawało się, że to tylko chwila, że to tylko mig, że to tylko dni i godziny dzielą nas od wydarzeń sprzed roku. Na scenie, w fotelu jeszcze leżał szal Pani Grażyny. Jeszcze czuć było tamtą atmosferę. Jeszcze czekało się, kiedy Pani Grażyna zwróci uwagę na szczegół, na skinięcie ręką, na gest. Jeszcze miało się wrażenie, że zaraz pojawi się na scenie i udzieli ostatnich wskazówek, że wypowie swoje zdanie, że będzie wśród nas.
Na tegoroczne Zaduszki znowu… zabrakło miejsc i to najważniejsze miejsce też było zajęte. W blasku zniczy dostrzec można było tamtą twarz i tamtego człowieka. Za kulisami krążył duch, a na scenie toczyło się całe życie. Wspomnienia z dzieciństwa, z młodości, z działalności, z pracy zawodowej oraz społecznej. Geneza kształtowania się osobowości oraz relacji z drugim człowiekiem. W jaki sposób wykorzystać każdą chwilę, aby maksymalnie wypełnić ją treścią – oto piękna opowieść o tym,
jak prawdziwie żyć…
Raz jeszcze zabrzmiały ulubione utwory muzyczne Pani Grażyny. I wystąpiło mnóstwo zdolnych, młodych ludzi, w których tak bardzo zawsze wierzyła, którym starała się pomagać w rozwoju ich talentów. Były wiersze ulubionych poetów. I zdjęcia… Mnóstwo zdjęć… Dokumenty życia, dokumenty trwania – wysłane w zaświaty jako pamięć o czasach, które osiągnęły pełnię.
Siódme z kolei Zaduszki miały być zupełnie inne… Życie napisało jednak swój scenariusz…
I chyba nikt jeszcze do końca nie wierzy, że „stało się już”.
Była burza braw dla wykonawców i morze łez prawdziwego wzruszenia. Na widowni:
Pani Poseł Krystyna Sibińska, Prezydent Jacek Wójcicki, Przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, Pani Wiceprezydent Małgorzata Domagałą, radni miasta Gorzowa Wlkp., Roman Sondej – Dyrektor LUW, dyrektorzy wydziałów UM, Pani Bożena Mania – Prezes Lubuskiego ZNP, Augustyn Wiernicki – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, darczyńcy, przyjaciele, rodzina oraz mnóstwo osób, którym Pani Grażyna Wojciechowska niosła pomoc i którzy nigdy nie byli Jej obojętni. Nikt przypadkowy. Wszyscy dobrze znani. Bohaterowie tej wyjątkowej księgi – bohaterowie tego wyjątkowego życia.
Cisza nocna – zagrana na trąbce – poruszyła widownię i popłynęła w zaświaty. Kołysanka umarłych i źródło wzruszeń żyjących. Jeszcze raz odprowadziła na miejsce wiecznego spoczynku, do bram wieczności.
„Chwila nadeszła trzeba się pożegnać” – słowa wiersza Zbigniewa Herberta aż nadto rozbrzmiewają swą wyrazistością w tej teatralnej przestrzeni. W ziemskiej podróży zawsze towarzyszyli Pani Grażynie ludzie. Przez wieczność całą wędrować będzie po zaświatach z bagażem pamięci o nas wszystkich, których los choć przez moment z Nią zetknął na drodze życia. Po tegorocznych Zaduszkach w Teatrze im. Juliusza Osterwy – teatrze, który był szczególnie bliski Jej sercu – pozostaje głęboka wiara w sens ziemskiego powołania do czynienia rzeczy wielkich. „Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”…
Dziękujemy wszystkim osobom i wszystkim instytucjom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Zaduszek. Twórcami tego przedsięwzięcia byli: Jolanata Staciwa, Zuzanna Kuźmińska, Aneta Gizińska – Hwozdyk, Iwona Bańdziak, Sylwia Dera, Zbigniew Wójcik oraz Lech Serpina.
Swoim talentem oczarowała widzów uzdolniona młodzież – uczniowie i absolwenci IILO: wokaliści: Liwia Stołecka, Julia Wiśniewska, Oliwia Królikowska, Szymon Zatylny, Adam Krasnowski oraz Bartosz Słomiński ze Szkoły Muzycznej, akompaniament Tymoteusz Zalewski z IV LO,
Chór II Liceum i jego dyrygentka pani Iwona Bańdziak.
Recytatorzy z II LO: Nikola Jabłońska, Maja Więckowska, Maja Michniowska, Celina Grzegorczyk, Natan Dychowski, Maja Trębicka, Oliwia Domańska, Hubert Napierała.
O obsługę techniczną zadbał Jakub Baraniecki.
Obsługę cateringową Zaduszek zapewnili uczniowie klas 2a i 2h z Zespołu Szkół  Gastronomicznych pod opieką nauczycieli: Dawida Thilmanna, Seweryna Wesołowskiego oraz Kamila Tużniaka.
Organizatorami Zaduszek byli Izabela Wojciechowska, Tomasz Pluta – dyrektor II LO, Lubuskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Gastronomicznych, Wydział Kultury Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
Szczególne podziękowania składamy Teatrowi im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. z jego dyrektorem
p. Janem Tomaszewiczem.

Autorka tekstu: pani Aneta Gizińska – Hwozdyk

Darczyńcy VII Zaduszek 2022r.:
Firma „Metalplast”
Kwiaciarnia „Bukieteria”
Firma „STAMAG Media” Kamila Finster-Stankiweicz.
Restauracja Stanica Łowiecka „Kniejówka”  Agnieszka Jamniuk, Ownice
Cukiernia Śnieżka
Centrum Integracji Społecznej w Gorzowie Wlkp.
Firma „Products”
II Liceum Ogólnokształcące 
Zespół Szkół Gastronomicznych
Wioletta i Arkadiusz Augustyniak
Wioletta Bonifaciuk
Małgorzata Kita – Malicka
Iwona Turczyńska
Beata Wykrzykacz
Anna Suchecka
Wydział Kultury Urzędu MiejskiegoFot. Zbigniew Wójcik

Skip to content