Site Overlay

Pionierzy w magistracie

Coroczne spotkanie Pionierów z prezydentem miasta odbyło się w sobotę, 30 marca br., w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ulicy Sikorskiego. Uczestniczyło w nim blisko sto osób; oprócz Pionierów, członkowie Związku Dzieci Wojny i gorzowskiego Związku Sybiraków.
 
Przygotowany był poczęstunek, wyświetlony film, dotyczący udziału gorzowskich Pionierów w podejmowanych w minionym roku przedsięwzięciach.

– Staramy się, abyście byli dumni z tego, jak pracujemy dla Gorzowa, by wszystkim nam żyło się w nim coraz lepiej – powiedziała Małgorzata Domagała, wiceprezydent miasta.

– Jesteście naszą dumą, mamy satysfakcję, że możemy się z wami regularnie spotykać – zapewnił Jan Kaczanowski.

Przewodniczący Rady Miasta złożył życzenia Tadeuszowi Stodolniakowi, który wkrótce będzie obchodził setną rocznicę urodzin.

Radna Grażyna Wojciechowska przypomniała osoby, szkoły i instytucje, które pracują na rzecz i z Pionierami. Wszystkim podziękowała i poprosiła o kontynuację.

Spotkanie uprzyjemniły niespodzianki muzyczne; występ Mai Trepczyńskiej, uczennicy Szkoły Muzycznej I stopnia oraz piosenki zaśpiewane przez uczennice IV LO Joannę i Zuzannę Zielińskie oraz Oliwię Mękarską.

W czwartek, 28 marca, obchodziliśmy Dzień Pioniera; tego dnia przypada kolejna rocznica ustanowienia w naszym mieście polskiej administracji. Na budynkach pojawiły się flagi Gorzowa, a rano kwiaty pod pomnikiem Pioniera na nadwarciańskim bulwarze złożyli przedstawiciele gorzowskich Pionierów wraz z wiceprezydentem miasta Małgorzatą Domagałą i przewodniczącym Rady Miasta.

W ramach obchodów Dnia Pioniera odbył się pokaz filmu dokumentalnego Małgorzaty Wrześniak pt. „Nasza historia”. Film dotyczy czasów, gdy Landsberg zmieniał się w Gorzów. Dokument przybliża historię pierwszych polskich mieszkańców oraz powojennych losów miasta nad Wartą. Opowiada o tym, jak wielka polityka wpłynęła na losy i życie jednostek.

Po raz pierwszy odbyła się historyczna gra miejska „Jak Landsberg stał się Gorzowem”, w której uczestniczyli uczniowie 7 i 8 klas szkoły podstawowej oraz ostatnich klas gimnazjum. Tematyka gry dotyczyła zagadnień związanych z historią Polski i regionu w 1945 roku. Pokonanie trasy zajęło blisko trzy godziny, najlepszy okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej nr 10.

Dzień Pioniera obchodzony jest w Gorzowie 28 marca, w rocznicę ustanowienia w mieście polskiej administracji. W 1945 roku grupa Polaków z Wągrowca, z Florianem Kroenke na czele, przybyła 27 marca do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsberga i następnego dnia przejęła władzę w mieście. Pierwszym burmistrzem, a później prezydentem został Piotr Wysocki. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo nazwany został Gorzowem Wielkopolskim.

Dariusz Wieczorek

Wydział Promocji i Informacji

Fot., Zbigniew Wójcik

Skip to content